Nadir Görülen Atatürk Resmi Arşivi

Türk ulusu için önder ve ölümsüz bir kahraman niteliğinde olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk doğduğu günden beri ülkemiz için oldukça önemli çalışmalar yapmış ve vatanı düşman işgalinden kurtararak şimdiki refah seviyesine gelmemize büyük katkı sağlamıştır. Askerlik mesleğinin yanında çok iyi bir öğretmen, tarihçi ve bilim adamı da olan ulu önder Atatürk’ün elimizde kısıtlı sayıda fotoğrafı ve resmi bulunmaktadır. O zamanlar fotoğrafçılık bu kadar gelişmişlik düzeyinde değildi ve doğal olarak siyah beyaz fotoğraflar dijital rötuşlar kullanılarak belirgin hale getirilmeye çalışılmıştır. Atamızın şimdiye kadar ki az bilinen ve nadir görülen fotoğraf arşivi Ankara Üniversitesi bünyesindedir. Sizlere bu yazımızda nadir görülen Atatürk resmi arşivi hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Atatürk burada öğretmen olan Cumhuriyet kadınları ile konuşmakta ve arkasında da yardımcısı, ona refakat eden Türk askerleri bulunmaktadır. Dönemin modernite anlayışı oldukça ileri düzeyde olacak ki hanımefendi ve beyefendilerin giyimleri zamanın trendini yakalayabilmiştir. Büyük ihtimalle ulu önderimiz, kadın öğretmenlerin sorunlarını dinlemekte ve onlarla çözüm önerilerini tartışmaktadır.

Atatürk ve yardımcıları, devletin ileri gelenleri ile birlikte ilkokulda kutlanan önemli bir gün organizasyonuna katılmıştır. Öğrenciler Atalarına saygı duymakta ve Atatürk’ün de duruşundan çocuklara sevgi ve şefkat gösterdiği anlaşılmaktadır. Bayraklar hazır ve herkes ataya saygı duruşundadır.

Atatürk bu fotoğrafta silah arkadaşlarından birinin oğlunun sünnet düğünündeydi. Çocukları ne kadar çok sevdiği ve onlara değer verdiği her halinden anlaşılmaktadır. Dönemin kadınları yine o zaman da modern bir şekilde giyinmişler ve çocuklar da aynı şekilde adeta gözlerinden ışık saçmışlardır.

Ulu önderimiz burada İsveç veliahtı Gustov Adolf adındaki kişiyi tren istasyonunda karşılamak için beklemektedir. 3 Ekim 1934 tarihinde çekilen bu fotoğrafta atamız takım elbise ve kendine gösterdiği özenle dikkat çekmektedir. Fotoğrafın çekildiği yer Ankara Tren Garı’dır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yine şık giyimi ve beyefendi duruşuyla Fahrettin Altay kızı Sayın Hayrunnisa Hanım’ın nikah törenine katılmış ve bu fotoğraf da oradaki davet esnasında çekilmiştir. Yanındaki hanımefendinin kim olduğu ne olarak bilinmemektedir. Giyilen gelinliğe bakılarak Hayrunnisa Hanım olduğu tahmin edilmektedir.

Yukarıda sizlere Türk milletinin kurtarıcısı olan Ulu Önder Atatürk’ün nadir görülen fotoğraflarını derledik. Daha önce hiçbir yerde karşılaşılmayan bu fotoğraflarda dikkat çeken detaylar arasında Atamızın her zaman şık ve temiz giyindiği, çevresindekilere bakışlarında saygının yer aldığı, kadınlara ve çocuklara ayrı bir önem verdiği görülmektedir. Nitekim kendisinin yaptığı inkılaplarla da bu durum ortadadır. Türk ulusunu çıktığı Kurtuluş Savaşı’ndan alıp modern milletler seviyesine çıkarmayı başarabilmiştir. Üstün zekası ve yüksek askeri bilgisi ile ulusu düşmanlardan kurtarmış ve hızlı dış politika ile toparlanma aşamasına geçen milleti medeni uygarlıklar seviyesine çıkarmıştır.