Not Alma Teknikleri

Dersi dinlerken ya da çalışırken not almak, aktif bir çalışma stratejisinin önemli bir parçasıdır. Bu başlıkta sizin için en iyisinin hangisi olduğuna karar verebilmeniz için not alma teknikleri konusunu inceliyoruz. Tekniklerinizi geliştirerek, not almak için harcadığınız zamanın gerçekten etkili ve değerli olacağından emin olabilirsiniz.

Bir konuyu daha iyi anlayabilmek için, daha iyi not tutmak gerekir. Zira not tutma teknikleri aynı zamanda derse çalışırken de daha iyi performans almanızı sağlar. Düşündüğünüz ve not aldığınız materyalleri hatırlamak çok daha kolaydır. Burada şu gibi maddelere dikkat etmeniz önerilir;

  1. Dikkatin dağılmayacağı bir yerde oturma
  2. Not tutmak için hazırlanma
  3. Anlatan kişiyi dinleme
  4. Her şeyi yazmama
  5. Tek renk kalem kullanma
  6. Önemli noktaları belirtme

Böylece notlarınızı daha verimli tutabilir, derse de daha iyi çalışabilirsiniz.

Dikkatin Dağılmayacağı Bir Yerde Oturma

Not hazırlarken oturduğunuz yer dikkatinizi dağıtmayan nitelikte olmalıdır. Aksi durumda odaklanmada sorunlar yaşanacak, verim alınamayacaktır.

Not Tutmak İçin Hazırlanma

Not tutmak isterken ilk yapılan hata hemen başlamaya çalışmadır. Ancak hazır değilseniz, beyninizin çalışması neredeyse imkânsızdır. Dolayısıyla aklınıza takılan konuları bir kenarı bırakmalı, tam olarak notlar üzerine odaklanmanız gerekir.

Anlatan Kişiyi Dinleme

Tuttuğunuz notlarda hata olmasını istemiyorsanız, not tutma şekilleri arasında bir diğer yardımcı olacak konu da dinlemedir. Eğer anlatanı dinlemezseniz, doğal olarak not tutmanız da imkânsızdır. Bu nedenle sadece karşı tarafa odaklanmanız gerekir.

Her Şeyi Yazmama

Not tutan öğrencilerin en büyük hatası gerek duyduğu, gerekse anlatılan her şeyi noktasına kadar yazmadır. Bunu başarsanız bile çalışırken hepsine bakmanız olanaksızdır. Dolayısıyla önemli noktalar alınmalıdır. Böylece verim yükseltilebilir.

Tek Renk Kalem Kullanma

Birçok öğrenci daha renkli bir defter elde etmek için rengârenk kalemler kullanır. Ne var ki bu sadece bir zaman kaybı oluşturmaz. Aynı zamanda odaklanma problemlerine de yol açar. Dolayısıyla tek kalem ile çalışılmalıdır.

Önemli Noktaları Belirtme

Not tutarken önemli yerleri belirtmek, ardından temize geçerken ve çalışırken oraya daha iyi çalışmanıza yardım edecektir. Böylece konular aklınızda daha iyi kalır.