Pomodoro Tekniği

Pomodoro tekniği, zamanı en verimli hale getirebilmek için geliştirilmiş zaman yönetme tekniği olarak tanımlanmaktadır.1980 dönemlerinin son zamanların da Francesco Cirillo tarafından geliştirilen zaman tekniğidir. Bu zaman tekniği kısa mola içermektedir. Teknik kısa molaları kapsayan birbirinden ayrılmış çalışma aralıkları olan bir tekniktir. Belirlenmiş bir çalışma süresi vardır. bu çalışma süresi 25 dakikadır. Kısa mola olarak adlandırılan kısım ise 5 dakikayı kapsamaktadır. Pomodoro tekniği odak düzeyini maksimum seviyeye çıkartabilmektedir. Yüksek odak düzeyi kazanan kişi ortada olan işi bitirmeye yönelik çalışacak ve pomodoro tekniği kişiye yardımcı olmuş olacaktır. kısa molaların verilmesinin bir sebebi vardır. bu sebep dikkatin hep taze tutulması ile birebir ilişkilidir. Odağı maksimum seviyeye çıkardığını söylemiştik. Odak maksimum seviyede olmasına rağmen hissedilen zihinsel yorgunluk daha az olmuştur. Pomodoro tekniği ile çalışmak istiyorsanız hemen detaylarını öğrenin. bu zamanı yönetme tekniği ile verimli çalışmalar yaşayacaksınız. Bunun yanında da üretkenliğiniz artacak ve her konuda kazançlı siz olacaksınız.

Pomodoro Tekniği Ne Anlama Gelir

Pomodoro tekniği İtalyan dilinde domates anlamına gelmektedir. Bu teknik için kullanılan ismin sahibi olan nesne domates şeklini almış bir saattir. bu teknik Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiştir. Bu gelişme ise çalışmasını izlemek amacı ile kullandığı domatese benzeyen zamanlayıcı ile ilham alarak oluşmuştur. Bundan dolayı da kurgusunu yaptığı bu sisteme pomodoro olarak isim vermiştir. Teknikte bulunan zaman döngüsünün her biri de pomodoro olarak isim almıştır. Hem ders çalışırken kullanılabilir hem de profesyonel bir iş hayatınız varsa kullanılabilir. Bu teknik verimliliği arttırmaya yönelik olduğu için her ikisine de oldukça uygundur. Pomodoro tekniğinin özünde aciliyet kavramı bulunmaktadır.  Zaman yönetiminin bu şekilde ayarlanması bu tekniği uygulayacak olan kişinin bu zaman aralığı kapsamında bir şeyleri yetiştirebilmesi gerektiğini hissettirmektedir. Bu teknik ile işi erteleme gibi bir durum söz konusu olmuyor. Bu sayede 25 dakika çalışma 5 dakika mola ile istediğiniz sonucu verimli bir şekilde alıyorsunuz.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır ?

Pomodoro tekniği uygulanması gayet basit bir tekniktir. Bu teknik için en başta bir zamanlayıcı gerekmektedir. Pomodoro ‘ya özel olarak yapılmış zamanlayıcılar bulunmaktadır. Ama bunu almak istemiyorsanız herhangi bir zamanlayıcı kullanabilirsiniz. Telefon bunlardan bir tanesi olabilir. Telefona yüklenebilecek pomodoro uygulamaları bile bulunmaktadır. Pomodoro tekniği şu aşamaları kapsamaktadır;

  • Bir görev belirleyin
  • 25 dakika sürecek çalışma aralığınızı başlatın
  • Süre bitene kadar yalnızca belirlediğiniz göreve odaklanın
  • Süre bittikten sonra 5 dakika mola verin
  • Bu 4 adımı bir döngü olarak tekrarlayın ve 4 pomodoro tamamlandıktan sonra uzun süre ( 20- 30 dakika ) mola verin
  • Uzun mola sonrasında aynı döngü için tekrar başlayın

Bu tekniği yapa yapa ustalaşacağınıza emin olabilirsiniz. Hangi işlere daha fazla zaman ayırdığınızı ya da dikkatinizi hangi etmenlerin dağıttığını bu teknik ile net bir şekilde anlayabilirsiniz. Zaman yönetimi konusunda başarıya ulaşmış olacaksınız. Sonucunda ise verimle geçirdiğiniz zamanlar size kalacak ve işlerinizin hepsi bitmiş olacak.

Pomodoro Tekniği Uygulanırken Önem Gösterilmesi Gereken Noktalar

Pomodoro tekniği uygulanırken her teknikte olduğu gibi bazı dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Doğru uygulanmaması durumunda bahsedildiği gibi verim alamayacaksınız. Bir işe başladığınız da hakkı ile yaparsanız doğru sonuç alacağınızı biliyorsunuzdur. Bundan dolayı pomodoro tekniği kullanılırken de en ufak noktalara bile dikkat etmelisiniz ki doğru sonuçlar versin. Bu noktalar ise;

  • Çalışma anında dikkat dağıtacak bir şey buldurmamalısınız. Yalnızca yapılan işe odaklanmalısınız. Telefonunuz dahil başka hiçbir şey ile uğraşmamalısınız.
  • Kısa molalar verdiğini zaman işiniz ile alakalı herhangi bir şey düşünmemelisiniz. Müzik dinleyebilir, bir şeyler okuyabilir, bir şeyler içebilir, arkadaşlarınız ile sohbet edebilirsiniz.
  •  Pomodorolarınızın bölünmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Onları not etmelisiniz. Sizin iradeniz dışında gelişen sebeplerden kaynaklı bölünme yaşandıysa bunlar not edilen kağıda geçirilmeli yanına bir not düşülmeli ya da anlayacağınız bir sembol bırakabilirsiniz.
  • Hafta bitimin de pomodorolarınıza bir göz gezdirin. Bu sayede hafta içerisinde verim var mı yok mu anlayabilirsiniz. Bir sonraki hafta için düşündüğünüz işlerin planını yapın ve daha verimli geçmesi için düzenlemenizi ona göre hazırlayın.

Pomodoro Tekniği Kimler İçin Uygundur ?

Pomodoro tekniği genel olarak tasarımcılar, yaratıcı işler yapan bireyler, yazılımcılar, düzenli bir üretim ritminin olması gerekenler, ciddi konsantrasyon isteyen işlerde çalışan kişiler tarafından uygulanmaktadır. Ama bunu öğrenciler ders çalışma dönemlerinde, sınavlar yaklaştığı zaman da kullanmaktadır. Genele bakıldığında bu kişiler yaratıcılıklarını bununla birlikte üreticiliklerini her zaman canlı tutmak zorundalar. Bu teknik sayesinde verimli çalışma sağlanmış olduğundan dolayı bu tarz iş yapan kişilere önerilmektedir. Aslına bakarsanız hemen hemen bütün işler için kullanıma uygun olan pomodoro tekniği kişinin tercihi ile alakalı bir durumdur. Bu teknik bütün bireyler için doğru uygulanması sonucunda üretkenlik sağlayacaktır. Ayrıca zamanı doğru kullanmayı da sağlayarak verimli zaman da vermiş olur. Bu teknik ders çalışma tekniği olarak da sayılmaktadır. Odaklanma gerektiren dersler için bu teknik gayet başarılı sonuç oluşturacaktır. Düzenli çalışmayı düşünen öğrenciler, sınavları yaklaşan öğrenciler, disipline ihtiyacı olan öğrenciler için birebir uygulanması sonucunda elde etmek istedikleri başarıya ulaştıracak bir tekniktir. Doğru uygulanması sonucunda her alanda size verim katacağına emin olabilirsiniz.

Pomodoro Tekniğinin Faydaları Nelerdir ?

Pomodoro tekniği zaman yönetimi konusunda, motivasyon konusunda ve verimlilik konusunda olumlu etkiler bırakmaktadır. Zamanın verimli bir şekilde yönetilmesi ile işlerin yetişmeme durumu söz konusu olmuyor ve bundan kaynaklı kişide stres azalıyor. Fazla çalışma sorununu ortadan kaldırıyor çünkü bir disiplin mevcut. Yapmanız gereken bir plan olduğunda organizasyon için işin ne kadar sürede bitebileceği kestirilebilir. Organizasyon saati belirlenmiş olur. Size verilen işler zamanın da biter bu da sizi profesyonel çalışan grubuna sokar. Size duyulan güveni arttırır. Kariyerinize olumlu bir katkı sağlamış olur. Pomodoro tekniği bireysel olarak uygulanabileceği gibi grup şeklinde de uygulanabilir. Bu da grubun motivasyon seviyesini yükseltir. Grupta verim artar ve iletişim güçlenmiş bir hal alır. pomodoro tekniği ile dikkat dağınıklı açısından da yararlıdır. Ayrıca işlerin elde olmayan nedenler ile bölünmesinin de önleyebilir. Bütün bunlara ek olarak pomodoro tekniği konsantrasyon eksikliğinin de önüne geçmektedir. Son olarak ta düzenli mola vermek ve aralık olmadan çalışmadan kaynaklı fiziksel ya da mental sorunların da önüne geçmektedir.

Pomodoro Saati

Pomodoro saati, pomodoro tekniği için kullanılan domates şeklini almış bir saattir. bu tekniğin tasarımcısı olan Cirillo mutfağında bulunan domates şeklinde ki saate bakarak bundan ilham almıştır. İtalyanca domates anlamına gelmektedir. Günümüz de mekanik saatler eskisi gibi tercih edilmemektedir. Genel anlamda zamanlayıcı için duyulan ihtiyaç teknolojik aletler ile giderilmektedir. Telefonun sayacı gibi ya da bilgisayarın sayacı gibi. Telefonlar içerisinde bulunan uygulamalardan bir tanesi olarak bu tekniğe özgü pomodoro saati uygulaması mevcuttur. Özel saati ya da özel uygulamaları tercihinize göre seçebilirsiniz.