Sınava 2 Ay Kala Yapılması Gerekenler

Bu yazımızda sınav öncesi yapılması gerekenler, sınava 2 ay kaldı ne yapmalıyım, sınava 2 ay kala yapılması gerekenler, sınavdan önce nasıl çalışılır gibi konular ele alınacaktır. Keyifli okumalar! Büyük bir heyecanla beklediğiniz o sınava tam 2 ay kaldı! Şimdiye kadar düzenli ve sistemli bir şekilde çalışmış olabilir ve bundan sonraki zamanı daha da iyi geçirmek istiyor olabilirsiniz; veya bu zamana kadar yeteri kadar çalışmayıp bundan sonrasını değerlendirmek istiyor da olabilirsiniz… Durum her ne olursa olsun o büyük güne tam 2 ay var. Bu 2 ayda açıklarınızı kapatabilir veya bilginizin üzerine bilgi katabilirsiniz. Hadi gelin hep birlikte sınava 2 ay kala yapılması gerekenlere göz atalım!

 

Deneme sınavlarını önemseyin

Deneme sınavları kendimizi ölçmemiz, eksikleri görebilmemiz ve sınav heyecanını hissetmemiz için muhteşem bir fırsatlardır. Deneme sınavları adeta bir provadır. Bu provalarda yakalayacağınız başarı, yaşayacağınız ruh hali ana sınavın demosudur. Deneme sınavlarında yaşanan aksaklıklar, ortamdaki ses, çıkan sorular ve dahasıyla birlikte, asıl sınava etkin bir şekilde hazırlanılır. Bu yüzden deneme sınavlarına gereken önem verilmeli ve yeterli oranda analiz yapılmalıdır.

 

Konu tekrarı yapın

Sınava 2 ay kalması demek okulda ve dershanelerde konuların işlenmiş ve bitmiş olması anlamını taşır. Bu 2 aylık süreç ise konu tekrarı yapmak için içinde muhteşem bir fırsat barındırır. Diğer bir yandan sınava 2 ay kalmasına rağmen konular hala bitmediyse bu zaman zarfında o konular öğrenebilir. Eğer konular bittiyse tekrar yapmak sınavda başarı yakalamayı da beraberinde getirecektir. Fakat buradaki tekrar uzun uzadıya bir tekrar olmamalıdır. Konular 5-10 dakika tekrar edilmeli, daha çok soru çözmeye önem verilmelidir. Diğer bir yandan deneme sınavında başarısız olan konulara bu zaman zarfında odaklanılabilir.

 

Geçmiş yılların sorularına mutlaka göz atın

Eğer zamanınız yoksa son 10 yıl, eğer zamanınız varsa son 5 yılın çıkmış sınav sorularını mutlaka ama mutlaka çözün. Her kurumun kendi soru stilleri bulunmaktadır. Geçmiş yılların soru stillerine göz atmak, sınavdaki hızınızı ve anlama kapasitenizi arttırarak sizi başarıya götürecektir.

 

Sağlığınıza önem verin

Ders çalışmak ve sınavda iyi bir sonuç almak mükemmeldir. Fakat fizyolojik ve psikolojik olarak sağlıksız olmanız durumunda bunların hiçbir anlamı yoktur. Bu yüzden ders çalışırken psikolojik ve fizyolojik sağlığınıza da gereken önemi vermelisiniz. Bu doğrultuda düzenli olarak spor yapmalı, çeşitli, yeterli ve dengeli beslenmeli, temiz hava almalı, kısa yürüyüşler yapmalı ve sevdiğiniz şeylerle ilgilenmelisiniz. Bunun yanı sıra uykuya gereken önemi vermelisiniz.

 

Özel ders alın

Eğer sınava 2 ay kalmış olmasına rağmen kendinizi yeterli hissedemiyor, yeterli oranda çalışamadığınızı ve anlamadığınızı düşünüyorsanız mutlaka ama mutlaka özel ders desteği alın. Özel ders desteği almak açıklarınızı kapamanız ve kendinizi rahat hissetmeniz için büyük öneme sahiptir.

 

Pruva Akademi’yle daima ileri!

Pruva Akademi ailesi, değerli öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizin eğitim – öğretim süreçlerine katkıda bulunmak amacıyla alanında uzman ve tecrübeli öğretmenlerin titiz ve özverili çalışmalarıyla okula yardımcı, sınavlara hazırlık kitapları yazmaktadır. Bilgi almak için sitemizi ziyaret edin: Sınav Hazırlık Kitapları