Matematik Nasıl Öğrenilir? Matematiğin Mantığı

Matematik dersi birçok öğrencinin korkulu rüyasıdır. Oysa matematik öğrenmek sanılanın aksine oldukça kolaydır. Bunun için bir şeyleri ezberlemek yerine matematiğin mantığı kavranmaya çalışılmalıdır. Peki adım adım matematik nasıl öğrenilir? Matematik öğrenmenin püf noktaları nelerdir? Matematik öğrenmenin faydaları nelerdir? Tüm bu soruların yanıtları ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edin!

 

Matematiğin mantığı

Matematik daha küçük yaşta sayı saymayı öğrenmemizle birlikte hayatımıza girer. Ve neredeyse okul hayatımız boyunca matematikle daima iç içe oluruz. Ama her nedense matematikle olan ilişkimiz genelde yıllar ilerledikçe kötüye gider. Bunun sonucu olarak da okul yıllarında matematik dersi adeta bir kabusa dönüşmektedir.

İşte bunun önüne geçmenin yolu, matematiği anlamak, matematiğin mantığını kavramaktan geçer. Çünkü matematiğin mantığı kavrandıkça, karmaşık görünen sorular bile rahatlıkla çözülebilir.

Birçok uzman eğitmen, matematiğin mantığını şu şekilde tanımlamaktadır:

Matematiğin mantığı eşitliktir. Yani eşitliği bozmamak matematikteki ana esastır. Örnek vermek gerekirse:

1+1 = 1+1

2 = 2

Bu basit örnek, aslında matematiğin mantığını oldukça net bir şekilde ifade etmektedir. Eşitliği bozmama durumu, matematiğin en önemli püf noktalarından biridir.

 

Matematik nasıl öğrenilir?

Matematiğin mantığı konusunu kısaca açıkladıktan sonra matematik öğrenmenin püf noktalarına değinelim ve matematik nasıl öğrenilir sorusunu yanıtlayalım. İşte matematik öğrenmenin önündeki engelleri kaldırmanın bazı yolları:

“Ben yapamam” demeyin: Matematik öğrenmeyi ve matematiğin mantığını anlamaya engel olan en önemli şey önyargılardır. Matematiğe karşı çocukluk yıllarından gelen bu önyargı, kişilerin ilerleyen yıllarda da bu alanda başarısız olmasına neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle “Ben yapamam” dememek gerekir.

Matematik öğrenmenin faydalarına odaklanın: Birçok kişi matematiğin mantığını anlamakta zorlandıkça “Matematik ne işime yarar” diye düşünmektedir. Oysa matematik hayatın her alanında karşımıza çıkar ve daima hayatımızı kolaylaştırır. Bu nedenle bu tarz olumsuz düşünceler yerine matematiğin hayatımıza sağladığı faydalara odaklanmak, matematiği öğrenmeye ve anlamaya daha fazla yardımcı olur.

Matematiği hayattaki benzer konularla bağdaştırın: Matematik sadece karmaşık problemlerden ibaret değildir ve hayatla arasında pek çok benzer taraf vardır. Bu nedenle matematik öğrenirken, matematiği hayattaki benzer konular ile bağdaştırılabilecek ortak noktalar bulun. Bu sayede matematik öğrenmekten daha fazla zevk alabilir ve daha kolay öğrenebilirsiniz.

Vazgeçmeyin: Matematik öğrenirken başlarda zorlanabilirsiniz. Ancak önemli olan pes etmemektir. Matematiğe daha fazla zaman ayırarak ve sabırla çalışarak siz de üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

Bu yazımızda matematiğin mantığı, adım adım matematik nasıl öğrenilir, matematik öğrenmenin püf noktaları, matematik öğrenmenin faydaları gibi merak edilen konulara değindik. Umarız yararı olmuştur…

 

Eğitim ve öğretim sürecinizde yanınızdayız!

Pruva Akademi ailesi, değerli öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizin eğitim – öğretim süreçlerine katkıda bulunmak amacıyla alanında uzman ve tecrübeli öğretmenlerin titiz ve özverili çalışmalarıyla okula yardımcı, sınavlara hazırlık kitapları yazmaktadır. Bilgi almak için sitemizi ziyaret edin: Sınav Hazırlık Kitapları