Zaman Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Zaman yönetimi teknikleri ve öğrenciler için zaman yönetimi konularına geçmeden önce zaman yönetimi nedir sorusunu cevaplamakta fayda vardır. Zaman yönetimi; zamanın zevk, amaç, sorumluluk ve sosyal yaşam doğrultusunda planlanması anlamını taşır. Fakat birçok kişi zaman yönetimi yaparken sıkıntı yaşar. Özellikle sorumlulukları fazla olan öğrenciler, okul ve hayat arasında iyi bir denge kuramazlar. Eğer siz de zaman yönetimi nedir, zaman yönetimi nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını merak ediyor ve internette; öğrenciler için zaman yönetimi, zaman yönetimi teknikleri, zaman yönetimi egzersizleri ve etkili zaman yönetimi şeklinde aramalar yapıyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun! Keyifli okumalar!

 

Zaman Yönetimi: Önceliklerinizi belirleyin!

Girişte zaman yönetimi nedir sorusunu cevaplamıştık. Zaman yönetiminin tanımı, zaman yönetimi tekniklerinin ilkini içinde barındırıyor. Zaman yönetimi yaparken uygulanması gereken ilk şey önceliklerin belirlenmesidir. Bu öncelikler ilk olarak hayat ile ilgili olmalı, sonrasında daha basite indirgenmelidir. Ne söylemek istiyoruz? Eğer sınav senesindeyseniz sınavın veya eğitim hayatına devam etmenin önemini kendinize söylemelisiniz. 1 veya 2 yıl boyunca da olsa önceliklerinizin bu doğrultuda olacağından kendinize sıkça söz etmelisiniz. Aslında bu sık sık amacınızı ve önceliğinizi hatırlamanızdır. Daha sonrasında ise gün içi önceliklerinizi belirlemelisiniz. Örneğin birden fazla önemli konu var ise tüm ödevlerin aynı öneme sahip olmadığını hatırlamalısınız. Bu yüzden ödevlerinize önem ve teslim tarihi sırasına göre öncelik vermelisiniz.

 

Zaman Yönetimi: Kronolojik sıraya göre dizin!

Bir zaman çizelgesi yapmak stresten kaynaklanan hareketsizliğin önünü keser. Onun için ya var olan bir takvimin üzerine veya kendinizin oluşturduğu bir zaman çizelgesi üzerine görevlerini, aktivitelerini, ödevlerinizi not alın. Zaman çizelgesini düzenli bir şekilde doldurmak zaman boşluklarını değerlendirmek için muhteşem bir fırsattır.

 

Zaman Yönetimi: Yapılacaklar listesi hazırlayın!

Eğer basit ve etkili bir zaman yönetimi tekniği arıyorsanız bu kesinlikle yapılacaklar listesi tutmaktır. Yapılacaklar listesi tuttuğunuz zaman yapacağınız, yapmanız, yapmadığınız her şey hakkında bilgi sahibi olursunuz. Yapılacaklar listesi tutmak hem öncelikler belirlemeyi hem de zamansız olmaktan kaynaklanan ‘’Hiç zamanım yok, hiçbir şey yapamayacağım’’ fikrini ortadan kaldırır. Böyle bir liste tuttuğunuz zaman her şey üzerinde söz sahibi olabilir ve zaman yönetimini etkili şekilde yapabilirsiniz. Yapılacaklar listesi tutmak etkili zaman yönetimi teknikleri arasındadır.

 

Zaman Yönetimi: Hedef tablosu oluşturun!

Zaman yönetimi tekniklerini uygularken unutulmaması gereken en önemli şeylerden bir tanesi kişinin kendini motive etmesidir. Çünkü bunca zor işin arasında zaman yönetimi yapmak oldukça zorlaşacaktır. Zaman yönetimi veya herhangi bir iş yaparken neden başladığını hatırlamak büyük öneme sahiptir. Bu yüzden hedefler listelenmelidir.

 

Zaman Yönetimi: Hayır demeyi öğrenin!

Etkili zaman yönetimi veya zaman yönetimi teknikleri uygularken tek karar mekanizması siz değilsinizdir. Yani arkadaşlarınız, aileniz, öğretmenleriniz veya akrabalarınız zaman yönetiminizi etkileyecek bazı tekliflerde veya isteklerde bulunabilirler. Bu noktada önceliklerinizi hatırlamanız ve hayır demeniz büyük öneme sahiptir. Çünkü hayır denmeyen her istek, koyulan hedeflere daha yavaş ilerlemek anlamına gelir. Listelenen hedefler görevleri tamamlama konusunda büyük motive kaynakları olacaktır. Bu hedefler kısa vadede ve uzun vadede gerçekleşecekler olarak ikiye ayrılmalıdır.

 

Zaman Yönetimi: Verimli zamanınızı bulun ve mekân değiştirin

Zaman yönetimi yaparken kişinin kendini tanıması oldukça önemlidir. Bu doğrultuda gün içinde en verimli olunan saat muhakkak belirlenmelidir. Diğer bir yandan en üretken ve en verimli yeri keşfetmek de büyük öneme sahiptir. Eğer sürekli aynı yerde çalışmaktan keyif almıyorsanız bu, veriminizi düşürecektir.

Bugün öğrenciler için zaman yönetimi, zaman yönetimi, zaman yönetimi teknikleri, zaman yönetimi egzersizleri, zaman yönetimi nasıl yapılır, etkili zaman yönetimi ve zaman yönetimi nedir gibi konuları ele aldık. Merak ettikleriniz için yorum bırakmayı unutmayın!

 

Eğitim ve öğretim sürecinizde yanınızdayız!

Pruva Akademi ailesi, değerli öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizin eğitim – öğretim süreçlerine katkıda bulunmak amacıyla alanında uzman ve tecrübeli öğretmenlerin titiz ve özverili çalışmalarıyla okula yardımcı, sınavlara hazırlık kitapları yazmaktadır. Bilgi almak için sitemizi ziyaret edin: Sınav Hazırlık Kitapları